21.3 C
Warszawa

Grono założycielskie
Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego

Piotr Łukasiński

Prezes Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego

Mistrz Dyplomowany w zawodzie zegarmistrz. Właściciel Pracowni Renowacji Zegarów “Dworek”. Członek Stowarzyszenia Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, członek Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy, członek Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów. Pasjonat historii, archeologii, kolekcjoner zegarów.

Maciej Wojas

Zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego

Kolekcjoner, zegarmistrz i pasjonat sztuki zegarmistrzowskiej. Wiceprezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego. Członek Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy. Założyciel i współwłaściciel Pracowni i Kawiarni Zegarmistrzowskiej w Warszawie.

Krzysztof Kurek

Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego

Zegarmistrz z 35 letnim stażem. W 2018 roku zdobył tytuł mistrza w zawodzie zegarmistrza. Specjalista w zakresie remontów i konserwacji zegarów wieżowych. Konserwator i opiekun "Poznańskich Koziołków". Krzysztof w 2020 roku został uhonorowany przez polskie środowisko zegarmistrzowskie statuetką "Złotej Lupy" dla zegarmistrza roku.

Jan Szymański

Mistrz Dyplomowany w zawodzie zegarmistrz, członek Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów. Kolekcjoner oraz pasjonat w nauczaniu i popularyzacji zegarmistrzostwa. W zawodzie 53 lata… i dalej wierzy, że to piękne, ciekawe, choć unikatowe zajęcie, a także pasja, zawód dla wielu.

Michał Olejniczak

Przewodniczący Rady Nadzorczej

Czeladnik zegarmistrzowski, specjalista w zakresie historycznych zegarów wieżowych. Prowadzi wraz ze swoim wieloletnim wspólnikiem Rafałem Pikułą pracownię „Czas na wysokości”. Autor wielu białych kart ewidencji zabytków w zakresie zegarmistrzostwa oraz książki „Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic”, zawierającej opisy szeregu dawnych producentów czasomierzy. Poza zegarmistrzostwem specjalizuje się w zagadnieniach ładu korporacyjnego, a także jest miłośnikiem muzyki barokowej.

Witold Porankiewicz

Zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

Technik elektryk, absolwent Uniwersytetu Opolskiego, absolwent studium Konserwacji Zabytków. Mistrz dyplomowany w zawodzie zegarmistrz. Pasjonat elektroniki, historii techniki, chemii. Kolekcjoner i renowator czasomierzy elektrycznych, zabytków techniki i dawnej radiofonii. Właściciel pracowni zegarmistrzowskiej - Omikron Vintage Watch Restoration. Od 2022 roku, członek Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy.

Janek Rygiel

Członek Rady Nadzorczej

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jest czeladnikiem w zawodzie zegarmistrz. Kolekcjoner zegarów rodzimej produkcji, inicjator Muzeum Polskich Zegarów. Członek Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m. st. Warszawy. Twórca identyfikacji wizualnej Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego.

Marcin Straszewski

Czeladnik zegarmistrzowski od 2022 roku, specjalizuje się w zakresie zegarków naręcznych i kieszonkowych. Tradycje zawodowe odziedziczył po swoim Dziadku, jednym z poznańskich mistrzów zegarmistrzowskich. Współzałożyciel grupy "Zegarmistrzostwo / Watchmaking", skupiającej w mediach społecznościowych wybitnych polskich specjalistów. Wolny czas poświęca także wykonywaniu stołów zegarmistrzowskich.

Marek Rykiel

Założyciel dwóch warszawskich antykwariatów specjalizujących się w zegarmistrzostwie. Od lat zajmuje się handlem antykami i vintage’m. Interesuje się muzyką, grafiką oraz wzornictwem. Jest współwłaścicielem i mecenasem Muzeum Polskich Zegarów.

Katarzyna Wierzbicka

Ukończyła szkołę jubilerską w Warszawie, następnie była uczniem i czeladnikiem w zakładzie zegarmistrzowskim swojego ojca. Bardzo wcześnie została mistrzem zegarmistrzowskim w Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy. Dzisiaj sama zasiada w komisji egzaminacyjnej. Od wielu lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie i Gdańsku oraz innymi muzeami w kraju, a od trzech lat jest opiekunem zegarów Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie.

Członkowie honorowi

mgr inż. Wit Jarochowski

Honorowy członek PTZ

Z ogromną dumą informujemy, że do naszego grona dołączył wybitny zegarmistrz, konstruktor, autor wielu wynalazków i patentów oraz wieloletni nauczyciel zegarmistrzostwa mgr inż. Wit Ładysław Jarochowski. Jednomyślną uchwałą zarządu Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego Pan Wit został przyjęty jako członek honorowy. Ogromnie cieszymy się, że realizując ambitne zadania jakie stawiamy przed sobą będziemy mogli korzystać z rad oraz bezcennej wiedzy i doświadczenia zegarmistrzowskiego Pana Jarochowskiego.

Franciszek Wiegand

Honorowy członek PTZ

Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, iż jednomyślną uchwałą Zarządu Stowarzyszenia, wybitny zegarmistrz i konstruktor zegarów Pan Franciszek Wiegand został Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego. Cieszymy się, że możemy czerpać z bogatej wiedzy i doświadczenia tej niezwykle ważnej postaci w świecie zegarmistrzowskim.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego

Sylwester Szwedo,
Marta Matyjeszczyk,
Damian Roncoszek,
Marek Jaranowski,
Paweł Liwski,
Bartłomiej Świstowski,
Sebastian Margalski,
Wojciech Świniarski,
Dawid Marędziak,
Jerzy Dobrakowski,
Maciej Dutkiewicz,
Adrianna Połok