23.8 C
Warszawa

Obchody 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie oraz uruchomienia Zegara na wieży zamkowej

19 lipca 2024 roku przypada szczególna rocznica – 50-lecie odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie oraz uruchomienia mechanicznego zegara na Wieży Zygmuntowskiej. To ważne wydarzenie nie tylko dla historii naszego miasta, ale również dla nas, członków Polskiego Towarzystwa Zegarmistrzowskiego.

Widok Wieży Zygmuntowskiej z Zegarem od strony Murów Staromiejskich
Widok Wieży Zygmuntowskiej z Zegarem od strony Murów Staromiejskich

Znaczenie i Historia Zegara

Zegar na wieży Zamku Królewskiego został uruchomiony 19 lipca 1974 roku o godzinie 11:15. Jego budowa była wyjątkowym przedsięwzięciem, w które zaangażowani byli wybitni warszawscy zegarmistrze. Nowy mechanizm, choć nowoczesny, zachował tradycyjny, charakter, stanowiąc symbol precyzji, tradycji i współpracy.

Mechanizm Zegara na Wieży Zamku Królewskiego w Warszawie
Mechanizm Zegara na Wieży Zamku Królewskiego w Warszawie

Obchody Rocznicy

Główne obchody 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego i uruchomienia zegara odbędą się 19 lipca 2024 roku. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji:

  • Zwiedzanie Wieży Zegarowej: Uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję wejść na wieżę zegarową i zobaczyć słynny mechanizm zegara
  • Jubileuszowy Konkurs wiedzy o Zegarze, Czasie i Zamku Królewskim: Organizujemy konkurs, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody, w tym zegarek naręczny Sanatio, ufundowany przez markę Gerlach. Polskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie ufundowało drugą nagrodę – srebrny zegarek kieszonkowy. Inne atrakcyjne nagrody przekaże Zamek Królewski.
  • Sekrety zamkowych zegarów – spacer z edukatorem
  • Wykład Władysława Mellera: Zapraszamy na fascynujący wykład Władysława Mellera, który opowie o historii i technicznych szczegółach zegara zamkowego.

Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie Zamku Królewskiego.

Kolekcjonerski Plakat Okolicznościowy

Z okazji rocznicy, Janek Rygiel, członek i współzałożyciel PTZ, zaprojektował plakat upamiętniający 50 lat budowy Zegara na Wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Plakat został wydrukowany w ograniczonej liczbie egzemplarzy, każdy posiada swój numer i jest sygnowany podpisem autora. Aby go zdobyć, wystarczy wpłacić cegiełkę na konto PTZ. Zdobyte środki zostaną przeznaczone na cele statutowe PTZ oraz Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników m.st. Warszawy.

Janek Rygiel, autor plakatu upamiętniającego 50lecie Zegara na Zamku Królewskim w Warszawie

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w obchodach 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego i uruchomienia wyjątkowego zegara. Będzie to okazja, by uczcić historię, spotkać się z pasjonatami zegarmistrzostwa. Jesteśmy dumni z naszego udziału w tym wydarzeniu i zachęcamy do wspólnego świętowania oraz wsparcia naszych działań.

Do zobaczenia 19 lipca 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie!

Podziel się tym artykułem!

Najnowsze artykuły